Първа част от разказа за големия български архитект Георги Овчаров – в този брой на Историята оживява, част от Легендите на София
Тази година отбелязваме 135 години от рождението му, а сгради с неговия почерк можем да открием не само в най-големите български градове, но и в по-малки населени места – като например село Чепинци.
Яна Алексиева, която заедно със Симеон Цончев и екипа на "Моно Колектив" създаде късометражната поредица "Срещи с архитектурния модернизъм", споделя:
🟠 Какво я впечатлява в стила на архитект Овчаров;
🟠 Защо е важно да го познаваме;
🟠 Кои са някои от по-важните моменти от биографията му;
🟠 Как в съавторство с архитект Георги Попов създава проект, по който е изградена емблематичната сграда на Биологическия факултет (снимки от нея можете да видите ето тук).
В Историята оживява и Легендите на София ще чуете и откъс от книгата "Георги Овчаров" на арх. Неделчо Паскалев. А също така и от изданието "Български архитектурен модернизъм от 20-те, 30-те и 40-те години" с автори Васил Макаринов и Теодор Караколев.
Броят се посвещава на изследователя на българския архитектурен модернизъм Васил Макаринов.***Легендите на София – всичко, което искате да знаете за историята на столицата, но няма кого да попитате. Е, вече има!Всяка събота от 13 до 16 часа по Радио София с Магдалена Гигова, Боян Бочев и Виктор Топалов.