В този епизод на GREEN DEAL Podcast говорим за важността от принципът замърсителят плаща, но защо?!
Автор: Оля Стоянова
Доклад на Европейската сметна палата уточнява, че принципът „замърсителят плаща“ е в основата на политиката в областта на околната среда на ЕС.
Прилагането му е следното: замърсителите трябва да поемат разходите, свързани със замърсяването – разходи за предотвратяване, контрол и отстраняване на замърсяването.
Идеята е замърсителите да бъдат ограничени да нанасят щети на околната среда. Ако това се случи – те да носят финансова отговорност за причиненото от тях.
Какви обаче са ползите и какви са ограниченията на този принцип и защо проблемът със замърсяването на околната среда е в ръцете на човека – в ръцете на съдиите, на замърсителите, но и на контролните органи?
Участници в подкаста:
🟢 Павлин Стоянов, юрист и специалист в сферата на енергетиката и климата
🟢 Мария Грация Мамучини, селскостопански предприемач и президент на федерация „FederBio“ в Италия, която обединява организации по цялата верига за производство и доставка на биологична продукция и която работи за развитие на биологичното земеделие. (продукция на Radio 24 II Sole)
🟢 Д-р Йонас Зоненшайн, експерт от Словения (продукция на RTVS – Slovenia)
🟢 Д-р Кинга Тхуржевска, икономист от университета Козмински, Полша (продукция на Polskie Radio)
Още теми като замърсителят плаща и други от проекта Green Deal Podcast към Евранет плюс, може да откриете и на сайта bnr.bg.