Из миналото на радиото в България – в Историята оживява, част от Легендите на София
В епизода ще чуете:
🟠 д-р Антоанета Радославова – музиковед, дългогодишен музикален редактор в БНР. Тя е автор на книгите „Из историята на Радио София“ и „Музиката в Българското радио през 1930-1944“. Също така е ръководител и уредник на Музея за историята на радиото в България, който носи името на проф. д-р Веселин Димитров.
🟠 инж. Иван Симов, който работи в БНР цели четири десетилетия. В период от 18 години инж. Симов е директор на Дирекция „Техника“ в БНР. Под неговото ръководство се обновява знаковото Първо студио на Радиото. Записите с инж. Симов в броя са любезно предоставени от Захари Миленков, който повече от 30 години работи в звукозаписни екипи в БНР. Той е бил ръководител на Златния фонд на Радиото, а Музеят за историята на радиото в България е създаден по негово предложение.
🟠 Никола Димитров Попов – председател на секция „Психология и педагогика“ при Военноисторическото научно дружество (Институт за военна история при Генералния щаб на БНА). Той е и журналист и редактор във Военноиздателския фонд (дн. „Военно издателство“) и военни издания.
Научете:
🟠 Къде и как са се осъществявали някои от първите редовни радиопредавания у нас?
🟠 Какво съдържа колекцията на Музея за историята на радиото в България и как е събрана тя?
🟠 Какъв е пътят на инж. Иван Симов в Радиото?
В Легендите на София и Историята оживява – за паметта за радиото, както и за знакови радиослужители.
Повече подробности за дейността на Захари Миленков и историята на радиото – в блога на Хари. Той се намира на адрес https://harimil-zalmil.blogspot.com/
Музеят за историята на радиото в България e в София, във Факултета по журналистика и масова комуникация на СУ „Св. Климент Охридски“. Адресът е ул. „Московска“ 49, ет. 3, стая 68, а повече информация за Музея има във фейсбук и на сайта на ФЖМК.
***
Легендите на София – всичко, което искате да знаете за историята на столицата, но няма кого да попитате. Е, вече има!
Всяка събота от 13 до 16 часа по Радио София с Магдалена Гигова, Боян Бочев и Виктор Топалов.
***
Снимка: Архив на Захари Миленков