Великият варненски скулптор Кирил Шиваров – в Софийски разкази, част от Легендите на София
Кирил Шиваров е роден във Варна, но е станал софиянец преди почти век. Тогава има бум на строителството, върху което и той оставя своя отпечатък. Част е от кръга на „Дивите петли“:
След пожара на Народния театър, той изгражда красивия скулптурен интериор, който за съжаление изчезва при последния ремонт през 70-те. За сметка на това, разтворената книга на фронтона над БАН от Кирил Шиваров все така е на мястото си. Негов е и бог Меркурий на фасадата на Национална финансово-стопанска гимназия (Икономическият техникум) в Лозенец. Но най-известни са статуите на братя Евлоги и Христо Георгиеви на входа на Софийския университет.
Известен е и лъвът му до паметника на Шипка. Работи и по западната фасада на БНБ – лъвът с коронката над чешмичката. През 1938 работи и по фасадата на Съдебната палата и оставя само няколко фигури на ул.Позитано. Останалите са каменни блокове. Негова е и скулптурната композиция на входа на Столична библиотека.
Още за „Дивите петли“ и как „Змеицата“ става „Петлицата“ и какво още е сътворил скулпторът Кирил Шиваров – в Легендите на София и рубриката Софийски разкази – съвместна продукция на платформата Бохемска София (www.facebook.com/bohemskasofia) и Радио София.
***
Легендите на София – всичко, което искате да знаете за историята на столицата, но няма кого да попитате. Е, вече има!
Всяка събота от 13 до 16 часа по Радио София с Магдалена Гигова, Боян Бочев и Виктор Топалов.